Драге и уважене колеге и колегинице,

Сада је прави моменат да покажемо не само солидарност, већ и нашу посвећеност и бригу, као самостална, угледна и независна професија. Адвокатура је у свом историјском развоју пролазила кроз разне фазе. У овој несвакидашњој фази, у ванредним околностима за цело друштво, нашу професију и наше породице, мишљења сам да имамо могућност да индиректно и активно утичемо на здравље људи, па чак, без намере да то звучи патетично или драматично, утичемо и на животе људи. Штавише, у Кодексу професионалне етике адвоката налазим да имамо и етичку обавезу у том смислу, између осталог, и према јавности. У околностима које су задесиле целокупну светску популацију и нашу земљу, поводом ширења заразног обољења „Covid-19“, многи су реаговали спонтано, у складу са својом савести, на хуман и људски начин, помажући, свако у складу са сопственим назорима, уверењима и могућностима, онима којима је помоћ у овим и будућим тренуцима најнеопходнија. Поздрављам и дивим се младим људима који су на волонтерској бази укључени у помоћ старијој популацији, народним кухињама, здравственим радницима и другом особљу. Свака част таксистима који су одлучили да бесплатно превозе медицинско особље до њиховог посла и назад, подржавам младу режисерку која је одлучила да свој скромни животни простор привремено бесплатно уступи лицима којима је то неопходно, поштујем и ценим сваки аплауз у 20х којим се подржавају и охрабрују наши лекари и сви остали који су на „првој линији фронта“ против ширења новог вируса. Допадају ми се гестови уметника који су тихо засвирали са својих балкона и тако, на оригиналан начин, дали свој допринос у овим чудним и тешким околностима. Чујем да су неки пекари одлучили и јавно истакли у својим пословним објектима да бесплатно деле храну најугроженијим комшијама. Исказујем искрену подршку дамама које шију заштитне маске. Неке познате али и мање познате компаније уплатиле су новчана средства или као помоћ здравственим радницима, или као донацију клиничким центрима ради куповине респиратора, или као помоћ најстаријој популацији.

Да ли ми, адвокати, имамо воље и могућности, да на одређен начин допринесемо општем бољитку, тачније да допринесемо својим деловањем онима којима је сада помоћ најпотребнија? Наравно да сви имамо вољу да то учинимо и многи су то већ и урадили, а већина нас има и могућности. Многи од нас себе сматрају успешним адвокатима. Успех, ако се не „дели“, сам по себи, не значи ама баш ништа. Предлажем да свако од нас, на начин и у складу са сопственим могућностима, реагује у овим тешким околностима и помогне угроженим деловима становништва, чиме свакако доприносимо и угледу адвокатуре у целини. Неко може да помогне здравственим радницима у новцу, неко може да помогне донацијама за куповину медицинске опреме и средстава клиничким центрима, неко може да помогне на било који други начин за који сматра да је изводљив и смислен. Јасно је да помоћ не мора да буде само у новцу, као што је јасно да и ако јесте у новцу, сам износ новчане помоћи није битан. Али када већ причам о новчаној помоћи угроженим слојевима, ево и једног конкретног предлога: Ако би наш Управни одбор АКВ евентуално донео одлуку о отварању наменског рачуна за уплату у горе наведене сврхе, и када би већина нас адвоката, уписаних у Именик Адвокатске Коморе Војводине, на тај рачун уплатила рецимо новчану хуманитарну помоћ у висини износа само једне месечне чланарине или више од тога, у складу са могућностима сваког адвоката појединачно, радило би се о укупно уплаћеном износу који није занемарив, а који би наша комора даље проследила онима за које Управни одбор сматра да је та помоћ потребна. На тај начин би сви ми, и наша комора, практично и буквално дали значајан допринос у погледу нечијег здравственог стања. За колеге које нису у могућности да издвоје новац, убеђен сам да ће пронаћи начин да се и они укључе (многи су се већ и активирали у том погледу) у ову хуману акцију.

Обавештавам вас, не да бих се тиме истицао, што би било срамотно, већ да бих вам указао на свој лични пример, да сам организовао своју децу да набављају намирнице комшијама пензионерима, и да сам уплатио новчана средства у складу са својим могућностима на наменски рачун Покрајинског Секретаријата за здравство као помоћ здравстевним радницима.

Уколико имате других идеја и предлога, рачунајте на мене!

Предлажем да наш Управи одбор размотри предлог о отварању наменског рачуна у горе описане сврхе, те обавести на адекватан начин све адвокате уписане у Именик АКВ о разлозима отварања рачуна, или да неко од колега предложи друге начине који би у пракси остварили циљеве за које се сви залажемо у овом тренутку.

У Новом Саду, 25.03.2020.године                                                                         адвокат Небојша Радовић